Czym jest trening medyczny?
Trening medyczny jest to połączenie treningu zdrowotnego z fizjoterapią.
Polecany jest nie tylko sportowcom, ale także osobom które traktują aktywność fizyczną jako formę rekreacji.
Nie ma tutaj znaczenia wiek ani kondycja ćwiczącego, ponieważ do każdej osoby trener podchodzi indywidualnie. Ważne jest, aby trening prowadzony był pod okiem specjalisty.
Dla kogo odpowiedni jest trening medyczny?
Trening medyczny skierowany jest do osób, którzy po wyjściu z gabinetu fizjoterapeutycznego potrzebują dalszej rekonwalescencji.
To również idealne rozwiązanie również dla osób aktywnie uprawiających sport, jak i sportowców amatorów.
To także bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nigdy nie ćwiczyły, a chcą swoją przygodę ze sportem rozpocząć świadomie pod okiem specjalisty.
Trening medyczny to świetna profilaktyka przeciwbólowa, która pomoże Ci pozostać w dobrym zdrowiu i zapobiec wielu schorzeniom.
Uczestnicy tego typu treningów to często osoby po zabiegu artroskopii stawu kolanowego lub biodrowego, po endoprotezie stawu biodrowego lub endoprotezie stawu kolanowego. Trening wskazany jest również dla osób w stanie po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, z przewlekłymi bólami kręgosłupa i stawów obwodowych. Stosowany jest ponadto w profilaktyce osteoporozy oraz w wybranych jednostkach neurologicznych. Dla osób z otyłością trening medyczny będzie dobrym wstępem do aktywności fizycznej. Ze względu na bardzo indywidualne podejście do pacjenta odpowiedni jest również dla kobiet w ciąży, a nawet dla osób w starszym wieku.
Dzięki indywidualnie dobranym zestawom ćwiczeń fizjoterapeuta przywróci nam komfort w wykonywaniu wybranej przez nas aktywności sportowej. Trening medyczny nie tylko przywróci sprawność zastanych stawów czy uwzględni nasze ograniczenia, wynikające np. z wcześniejszych kontuzji albo indywidualnej budowy ciała. Przede wszystkim nauczy nas właściwego traktowania naszego ciała – tak, byśmy mieli szansę na ciągłe czerpanie satysfakcji z aktywnego uprawiania sportu i zwiększania osobistych osiągów, np. we wspinaczce, bieganiu etc.
Poznaj zalety treningu medycznego
Celem treningu medycznego jest nie tylko podtrzymanie aktywności fizycznej, ale przede wszystkim budowanie świadomości własnego ciała, poparte odpowiednią wiedzą. Właściwie prowadzony, pomaga nie tylko w rehabilitacji i powrocie do pełnej sprawności sprzed kontuzji, ale także w poprawianiu możliwości organizmu, co przekłada się na lepsze osiągnięcia w sporcie.