Czy człowiek może cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, jeśli skupi się jedynie na strefie fizycznej bądź psychicznej?
Bardzo rzadko jest to możliwe, bo organizm jest znacznie bardziej złożony, a poszczególne narządy są tak ściśle ze sobą powiązane, że musisz patrzeć na siebie w znacznie szerszym kontekście. Zapewnia to holistyczne podejście do zdrowia – sprawdź, jak takie działanie wpłynie na funkcjonowanie organizmu.
Holistyczne podejście do zdrowia polega na przywróceniu u pacjenta harmonii we wszystkich obszarach jego życia. Dzięki temu lekarze nie zajmują się jedynie danym organem czy konkretnymi dolegliwościami. Możliwe jest za to jeszcze głębsze uleczenie człowieka – pod względem fizycznym i duchowym.
Medycyna holistyczna jest znana na świecie już od starożytności – szczególnie popularna była w Chinach. Ten sposób leczenie zalecał też Hipokrates, który szybko dostrzegł zależność między stanem psychicznym a fizycznym.
Medycyna holistyczna zapewnia wiele korzyści, co znowu wpływa nie tylko na poprawę stanu fizycznego, ale również psychicznego. Kluczowe znaczenie ma też podejście lekarzy, dokładniejsze badanie, rozmowa oraz szukanie przyczyn problemów zdrowotnych. Istnieje także wiele innych powodów, dla których powinieneś wybrać holistyczne podejście do zdrowia.
Medycyna holistyczna uznaje, że ciało i umysł to jedna całość, a przede wszystkim zwrócenie Twojej uwagi na kilka kluczowych aspektów związanych ze stanem fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym, duchowym czy społecznym.
Naukowcy już od lat podkreślają, jak ważna jest psychika w utrzymaniu dobrej kondycji organizmu, a także w samym procesie leczenia. Dobrym przykładem jest stres, który może powodować wiele dolegliwości np.: ból brzucha, infekcje czy nawet biegunkę.
Dlatego holistyczne podejście do zdrowia na równi stawia Twój stan fizyczny i psychiczny. Dzięki temu można jeszcze szerzej ocenić Twoją kondycję, biorąc pod uwagę zarówno dolegliwości fizyczne, jak i samopoczucie oraz emocje. Doprowadzenie każdego z tych aspektów do równowagi pozwoli nie tylko na szybsze wyzdrowienie, ale przede wszystkim na osiągnięcie trwalszych rezultatów.
Zgłębienie Twoich problemów, dokładne zapoznanie się z warunkami, w jakim żyjesz oraz długa rozmowa – medycyna holistyczna zwraca uwagę na każdy aspekt życia, a takie indywidualne podejście pozwala na jeszcze dokładniejsze określenie przyczyn dolegliwości. Umożliwia to także postawienie trafnej diagnozy, zaproponowanie odpowiedniego sposobu leczenia oraz skutecznego wyeliminowania źródła kłopotów zdrowotnych.
W holistycznym podejściu do zdrowia ogromne znaczenie ma indywidualne podejście do każdego pacjenta, ponieważ pozwala to lekarzowi na rozpoczęcie działań na różnych poziomach. Tym bardziej że podczas rozmowy z Tobą może zapoznać się nie tylko z dolegliwościami fizycznymi, ale również z kondycją psychiczną, stylem życia, statusem materialnym czy relacjami z bliskimi. To szczególnie ważne, bo każdy z tych elementów może powodować rozwinięcie się różnych schorzeń.
Dbanie o równowagę ciała i duszy sprawia, że lekarze nie ograniczają się jedynie do przedstawionych przez Ciebie dolegliwości. Ich spojrzenie ma charakter całościowy, a tym samym pozwala to na wyleczenie nie tylko konkretnego organu, ale również całego organizmu.
Dobrym przykładem jest infekcja gardła – z pozoru wydaje się to dość zwyczajna przypadłość, która może być spowodowana obniżeniem odporności. Jednak bardzo często osłabienie organizmu ma związek ze wzrostem poziomu stresu np. wynikającego z kłopotów w pracy. Medycyna holistyczna jest nastawiona na odkrycie tych problemów, a nie tylko na wyleczenie schorzenia.
Holistyczne podejście sprawdza się nie tylko w infekcjach wirusowych czy bakteryjnych. Ta metoda może też być stosowana, jeśli borykasz się z przewlekłymi chorobami. Wówczas lekarz przygotuje całościową terapię, obejmującą psychologa, dietetyka itp., co umożliwia pozbycie się nawracających problemów.
Przede wszystkim leczenie holistyczne dotyka różnych obszarów i nie jest skupione jedynie na opiece medycznej – choć nadal jest to bardzo ważny aspekt, którego nie należy lekceważyć. Bardzo częstym obszarem leczenia holistycznego jest rehabilitacja oraz medycyna estetyczna. Dzięki temu możesz nie tylko cieszyć się większą sprawnością ciała, ale też pozbędziesz się problemów, które wpływają na funkcjonowanie Twojego organizmu i powodują powstawanie kompleksów. To znowu ma wpływ na większy poziom stresu oraz obniżenie samopoczucia.
Ważną częścią holistycznego podejścia do zdrowia jest fitness lub po prostu dowolna aktywność fizyczna. W końcu to sport pozwala zachować sylwetkę w dobrej kondycji, wpływa pozytywnie na funkcjonowaniu wielu narządów, a do tego powoduje wzrost endorfin i przynosi ukojenie.
Skoro medycyna holistyczna dba także o zdrowie psychiczne, to częścią leczenia powinny być regularne wizyty w strefie relaksu, medytacja czy masaże – każda czynność, która zapewnia ukojenie nerwów, pozwala odprężyć się, zapomnieć o stresie, problemach i umożliwia wyciszenie. W ten sposób naprawdę kompleksowo zadbasz o kondycję fizyczną i psychiczną.